Koniec czerwca to koniec nauki szkolnej – co w czasie wakacji zrobić z dzieckiem, kiedy rodzice pracują? Jak zapewnić mu opiekę w czasie co najmniej dwóch miesięcy? Dla wielu rodziców to prawdziwe wyzwanie, dlatego coraz częściej, szczególnie w miastach, organizowane są półkolonie. Na czy polegają?
Półkolonie – co to takiego?
Istotą półkolonii jest zapewnienie dzieciom nie tylko odpowiedniej opieki w czasie, gdy rodzice są w pracy, ale również uczynić wakacje spędzane w mieści znacznie bardziej atrakcyjnymi i aktywnymi – dziecko zamiast spędzać czas w domu przed komputerem, uczestniczy w ciekawych zajęciach i ma kontakt z rówieśnikami.
W czasie półkolonii dzieci mają zapewnione posiłki – najczęściej jest to śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek oraz opiekę i możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach.
Półkolonie trwają więc w ciągu dnia – najczęściej od rana do popołudnia, choć zdarza się także, że od południa do wieczora – wszystko zależy od organizatora, natomiast noc dzieci spędzają w domu. Również organizator decyduje, w jakim przedziale wiekowym można zapisywać dzieci na tego rodzaju wypoczynek.
Interesujący i różnorodny program
Tego rodzaju dzienny wypoczynek dla dzieci obejmuje bardzo różnorodne zajęcia, które dzieciom zapewniają nie tylko aktywny wypoczynek, ale również możliwość rozwijania swoich pasji. Są to na przykład zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, sportowe, ceramiczne oraz wiele innych, które organizator zawsze przedstawia w swojej ofercie.
Bardzo często istotnym elementem półkolonii są także wycieczki. Dzieci mają zapewniony przejazd oraz opiekę i mają możliwość zwiedzania dalszej lub bliższej okolicy. Są to wycieczki jednodniowe, w których dzieci także bardzo chętnie uczestniczą.
Zalety półkolonii
Taki aktywny wypoczynek wakacyjny dla dzieci w mieście ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim odciąża rodzica z opieki na dzieckiem, gdy sam jest w pracy, a także zapewnia dziecku aktywnie spędzony czas w gronie rówieśników.
Półkolonie to także zawsze profesjonalna opieka. Zajęcia prowadzą instruktorzy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia, a opiekunowie to często także nauczyciele lub inne osoby z odpowiednimi certyfikatami. Można więc być spokojnym o bezpieczeństwo dziecka.