Pierwsza pomoc w przypadku ran – kompresy włókninowe

O ranę i skaleczenie nietrudno – w cięższych przypadkach koniecznie jest udanie się do placówki medycznej, gdzie zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, w lżejszych przypadkach wystarczy skorzystać z domowej apteczki. W jednym i w drugim przypadku do wykonania opatrunku zastosuje się m.in. kompres włókninowy.

Czym są kompresy z włókniny?

Na rynku istnieje wiele rodzajów wyrobów medycznych, a część z nich stanowią materiały opatrunkowe, do których zaliczamy również kompresy włókninowe. Mają one bardzo powszechne zastosowanie – dostępne są w każdej placówce medycznej, a także w domach czy w samochodowych apteczkach jako środek pierwszej pomocy w przypadku różnego rodzaju ran.

Rolą kompresu włókninowego jest w pierwszej fazie zatamowanie krwi oraz zabezpieczenie rany, co przekłada się na szybsze leczenie. Dzięki odpowiedniej budowie można stosować je na rany sączące bez obaw, że na skórze pozostaną włókna. Tego rodzaju materiał opatrunkowy stosuje się także na blokach operacyjnych, w badaniach diagnostycznych, a także do dezynfekcji.

Rodzaje kompresów włókninowych

Dostępne w sprzedaży kompresy włókninowe stanowią dość szeroki wybór i mogą różnić się nieco swoimi właściwościami. Przede wszystkim można zakupić je w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do wielkości i charakteru rany.

Inną właściwością kompresów włókninowych jest ich nitkowość oraz warstwowość. Dostępne są między innymi kompresy 13-, 17- czy 20-nitkowe oraz 8-, a nawet 32-warstwowe. Ich rodzaj dostosowuje się do rodzaju i charakteru rany, dlatego w placówkach medycznych powinny znaleźć się kompresy ściśle odpowiadające ich potrzebom.

Kompresy jałowe i niejałowe

Kompresy włókninowe stosuje się bezpośrednio na ranę w celu zatamowania krwi i zabezpieczenia rany przed zabrudzeniem. Używa się ich również do dezynfekcji. Dlatego warto pamiętać, że są one dostępne w postaci jałowej oraz niejałowej. Kompresy jałowe pakowane są pojedynczo i takie warto mieć zawsze pod ręką, np. w domu czy w apteczkach.

Kompresy niejałowe pakowane są w jedno opakowanie w większej ilości i są idealnym wyborem przede wszystkim dla placówek medycznych, ale trzeba pamiętać o tym, że przed zastosowaniem koniecznie jest ich wyjałowienie, np. za pomocą pary wodnej czy chemicznie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.