To musisz wiedzieć przed skokiem ze spadochronem

Latanie przyciąga ludzi od pokoleń, właśnie dzięki temu nauczyliśmy się konstruować najpierw balony, aż wreszcie samoloty. Jednak same loty stały się dzisiaj bardziej formą transportu niż niezwykłym przeżyciem. Ulubiona podniebna atrakcja coraz większej liczby osób nadal pozostają skoki ze spadochronem?

Kto może się zdecydować ze skok?

Skoki spadochronowe nie wymagają wiele. Nie jest potrzebna specjalnie dobra kondycja, a jeśli zdecydujemy się na skok w tandemie, nie trzeba też wykonywać żadnych specjalnych kursów, ani zdobywać licencji.

Na taką atrakcje nie mogą się jednak zdecydować wszyscy. Przy wadze przekraczającej 100 kg, ze względów bezpieczeństwa, instruktor ma prawo odmówić wykonania skoku.

Przeciwwskazaniem do skoków ze spadochronem mogą być też względy medyczne. Skakać nie mogą osoby ze stwierdzoną łamliwością kości i epilepsją. Problemy z kręgosłupem, sercem i układem oddechowym też w niektórych przypadkach mogą uniemożliwić wykonanie skoku.

Jak się przygotować?

W pierwszej kolejności warto wybrać wyspecjalizowaną firmę, która ma duże doświadczenie w organizowaniu tego typu atrakcji. Warto się zapytać, czy firma udostępnia wszelki potrzebny sprzęt w cenie skoku, czy np. za udostępnienie specjalnego skafandra do skoków trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Poza tym do skoku nie trzeba przygotowywać się ani kondycyjnie, ani zakupywać specjalnej odzieży. Wystarczy przygotować sobie wygodny, najlepiej sportowy, strój. Ważne jest jednak by obuwie, które wybierzemy do skoku było nie tylko wygodne, ale przede wszystkim wiązane na sznurówki.

W dniu skoku

W terminie skoku ze spadochronem warto zjawić się na miejscu punktualnie i koniecznie zabrać ze sobą dobre nastawienie i humor. Zawsze przed startem samolotu przyszli skoczkowie odbywają krótki kurs. Chodzi nie tylko o to by poprawnie i bezboleśnie wylądować, ale przede wszystkim by cała impreza odbyła się bezpiecznie.

Skoki ze spadochronem w tandemie odbywają się zwykle z wysokości około 4 000 metrów. Pozwala to zarówno na chwilę swobodnego spadania, jak i bezpieczne lądowanie ze spadochronem. Swobodne spadanie trwa zwykle około minuty, w trakcie której prędkość spadania sięga nawet 200 km/h. Po otwarciu czaszy spadochronu lądowanie trwa zwykle jeszcze około 7-8 minut.