Skok ze spadochronem – od czego zacząć przygotowania?

Skoki spadochronowe z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jest to również duży zastrzyk adrenaliny, który jest bardzo pociągający dla wielu osób. Co warto wiedzieć o skokach spadochronowych nim rozpoczniemy kurs spadochronowy?

Jak zacząć?

Osoby, które mają ochotę na skok ze spadochronem wcale nie muszą zaczynać od kursu spadochronowego. W pierwszej kolejności można sprawdzić, jakie wrażenia towarzyszą skaczącym osobom w tunelu aerodynamicznym. Dzięki temu można zapoznać się z emocjami, jakie będą w trakcie lotu oraz oswoić się ze stresem, który w czasie pierwszych skoków potrafi być obezwładniający.

Kolejnym krokiem jest skok w tandemie. Na takie rozwiązanie może pozwolić sobie każdy, gdyż osoba dbającą o bezpieczeństwo jest wykwalifikowany skoczek, który skacze razem z nami.

Spotkanie się z realną sytuacją pozwoli ocenić, czy skoki spadochronowe są sportem, który chcemy zgłębiać.

Chcę więcej!

Kurs spadochronowy to pierwszy krok do wykonywania samodzielnych skoków. Jego podstawowym zadaniem jest zapoznanie uczestników z zasadami lotu. Przyjęcie prawidłowej postawy, kontrola wysokości czy umiejętność składania i sprawdzania spadochronu to podstawowe umiejętności, których muszą nauczyć się wszyscy uczestnicy kursu spadochronowego. Od tego zależy komfort lotu oraz bezpieczeństwo.

Kolejnym krokiem nauki są skoki. Kurs spadochronowy jest dosyć indywidualny, gdyż to instruktor, na podstawie postępów kursanta, pozwala mu przejść do kolejnego etapu.

Pierwszym etapem kursu spadochronowego są skoki w asyście co najmniej dwóch instruktorów. Następnie zmniejsza się to do jednego instruktora, który w powietrzu wspiera kursanta. Ostatnim etapem jest skok wyłącznie w asyście opieki naziemnej, która pomaga skoczkowi.

Kurs spadochronowy jest niezmiernie ważny. To od opanowania zasad bezpieczeństwa zależy bezpieczeństwo skaczącej osoby. Jednocześnie nie trzeba się martwić. Na kursach spadochronowych niedoświadczony skoczek cały czas znajduje się pod opieką wykwalifikowanej kadry. Dopiero wykonanie 50 skoków uprawnia do zdawania egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji kategorii B, po otrzymaniu którego można rozpocząć samodzielne skoki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.