Czym są badania prenatalne?

Z badaniami prenatalnymi wiążą się różnorodne skojarzenia. Osoby, które nie znają się dokładnie na tym temacie, myślą, iż jest to diagnostyka inwazyjna związana z biopsją łożyska. Oczywiście jest to jeden z rodzajów badań prenatalnych, jednak takie inwazyjne metody stosowane są tylko w wyjątkowych przypadkach.

Badania prenatalne – co kryje się za tym terminem?

Badaniami prenatalnymi nazywane są wszystkie badania, które mają na celu diagnostykę płodu. Wykonuje się je w celu wykrycia występujących wad rozwojowych lub oceny takiego ryzyka. Badania prenatalne to USG, ocena DNA płodu z krwi matki oraz badania inwazyjne, czyli amniopunkcja i kordocenteza. Warto zaznaczyć, iż najczęściej wykonuje się badania nieinwazyjne, które nie zagrażają życiu ani dziecka, ani matki. Wiele kobiet nie decyduje się na wykonywanie badań prenatalnych, gdyż uważają, że niezależnie od wyniku badań i tak urodzą swoje dziecko. Jest to sporym błędem, gdyż wykonując badania prenatalne i dowiadując się o chorobie dziecka już w czasie ciąży można się do tego przygotować pod względem psychicznym.

Na czym polega wykonywanie badań prenatalnych?

Badania prenatalne maja na celu ocenić, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo i wyeliminować możliwość pojawienia się wrodzonych wad. Jeśli występują podejrzenia, iż płód może mieć zaburzenia genetyczne, badania prenatalne mogą pomóc w zdiagnozowaniu, z jaką wadą mamy do czynienia. Wiedza, z jaką wadą może urodzić się dziecko jest bardzo ważna, by móc prawidłowo zająć się kobietą ciężarną oraz dzieckiem. Badania prenatalne są standardem na całym świecie, gdzie bardzo duża liczba ciężarnych decyduje się na ich wykonywanie.

Kiedy należy wykonywać badania prenatalne?

Wykonywanie badań prenatalnych bardzo ważne jest na samym początku ciąży, gdyż łatwiej jest wtedy ocenić wszelkie, niezbędne parametry. Wiedza o prawdopodobnej wadzie płodu może być dla kobiety szokiem, lecz będzie ona miała więcej czasu na przygotowanie się psychiczne do zaistniałej sytuacji.

Jak wspomniano wcześniej, na świecie badania prenatalne są standardem. Niestety w Polsce NFZ refunduje je tylko ograniczonej grupie kobiet, gdy w I trymestrze występuje ryzyko wad chromosomalnych.