O czym świadczy ocena rezerwy jajnikowej AMH?

Ocena rezerwy jajnikowej AMH to dość znane określenie możliwości rozrodczych jajnika. Okazuje się jednak, że niska rezerwa nie oznacza braku szans na zajście w ciążę.

Ocena rezerwy jajnikowej AMH – o czym świadczy badanie?

Z badania można dowiedzieć się, ile mniej więcej zostało czasu na zaplanowanie ciąży. Niska rezerwa wskazuje, że szansa na ciąże jest mała.

Ocena rezerwy jajnikowej AMH pokazuje także, w jaki sposób jajniki reagują na zastosowaną stymulację hormonami. Mogą słabo reagować i wtedy niezbędne będzie zwiększenie dawek leków.

Co wpływa na rezerwę jajnikową?

Niewątpliwie najistotniejszym ryzykiem jest wiek. Rezerwa jajnikowa zaczyna powoli obniżać się już po dwudziestym roku życia. W większości przypadków przez około dekadę rezerwa w wolnym tempie obniża się, żeby po trzydziestym piątym roku życia drastycznie spadać. Pamiętać trzeba, że rezerwa jajnikowa jest kwestią indywidualną i zależy od predyspozycji danej kobiety. Ważnym jest, że rezerwa ta nie jest zależna od objawów zewnętrznych świadczących o starzeniu się organizmu.

Ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na obniżenie rezerwy jajnikowej jest dym nikotynowy. Okazuje się, ze kobiety palące papierosy mają częściej problemy z zajściem w ciąże, niż kobiety niepalące.

Na rezerwę jajnikową mają także wpływ torbiele i ich operacje. Należy podkreślić, że aby utrzymać odpowiedni poziom rezerwy jajnikowej trzeba odpowiednio zakwalifikować zabieg i wybrać najlepszą metodę.

Ocena rezerwy jajnikowej AMH

AMH jest to hormon w surowicy krwi. Niskie stężenie świadczy o niskiej rezerwie jajnikowej, a wysokie o możliwości pojawienia się zespołu hyperstymulacyjnego.

Pamiętać trzeba, że niski poziom rezerwy jajnikowej zwłaszcza u młodych kobiet nie oznacza braku szans na zajście w ciążę. Ocena rezerwy jajnikowej AMH oznacza poziom w danym momencie. Jednorazowa ocena tak naprawdę o niczym nie świadczy. Nie wiadomo przecież, jaki wynik był przed badaniem. Możliwe są sytuacje, że kobiety mają niską rezerwę przez całe życie, ale regularnie miesiączkują i rodzą dzieci.