Model sukni ślubnej a typ sylwetki

Wybór odpowiedniej sukni ślubnej nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko najmodniejsze fasony, ale przede wszystkim własny styl oraz rodzaj sylwetki. Uwzględnienie tych elementów pozwoli wybrać tą najlepszą i jedyną suknię ślubną.

Typy sylwetki

Suknie ślubne dobrane do rodzaju sylwetki pozwalają na ukrycie mankamentów figury i wyeksponowanie jej atutów. Projektanci mody wyróżniają 5 typów sylwetki. Oczywiście wszystkie kobiety chciałyby mieć figurę klepsydry (litera X), która charakteryzuje się wciętą talią oraz idealną proporcją ramion, biustu i bioder. Dla nich odpowiedni jest każdy model sukni.

Kobiety o figurze „gruszki” (litera A) posiadają mniejszy biust, wciętą talię oraz większe biodra i uda, które należy zatuszować.

Kolejny typ sylwetki to „jabłko” (litera H). Charakteryzuje się dużym biustem, szerszymi biodrami i często wystającym brzuszkiem. Suknie ślubne powinny tuszować biodra i brzuch, natomiast podkreślać biust.

Charakterystyczną cechą sylwetki „kielich” (litera Y) są szerokie ramiona i wąskie dolne partie ciała. Różnice w proporcjach zniwelują suknie z zasłoniętymi ramionami oraz rozkloszowanym dołem.

Ostatnim typem sylwetki jest „linijka” (litera L), która charakteryzuje się małym biustem oraz wąskimi biodrami.

Modele sukien ślubnych

Poznanie mocnych i słabych stron sylwetki pozwala na wybranie odpowiedniego modelu sukni ślubnej, w której panna młodą będzie się pięknie prezentować. Suknie w kształcie litery A charakteryzują się dopasowanym gorsetem i rozkloszowanym dołem. Dobrze będą w niej wyglądać panie z wyraźną talią. Modele empire z odcięciem pod biustem dedykowane są kobietom z większym biustem i widocznym brzuszkiem. Model „syrenka” mogą wybrać panie o sylwetce klepsydry.

Model „księżniczki” to suknia z wąską górą i szerokim dołem zdobionym marszczeniami lub falbanami. Dobrze dobrany może elegancko prezentować się na każdej figurze. Prosta suknia będzie się elegancko prezentować na paniach o figurze klepsydry lub kielicha.

Kilka rad na koniec

Przy wyborze sukni ślubnej ważny jest nie tylko typ figury, ale także wzrost. Panny młode o niskim wzroście powinny unikać sukien o bogatych marszczeniach i bardzo szerokim dole, które optycznie skracają sylwetkę. Najlepsze modele to empire i litera A.

Wysokie panny młode będą idealnie wyglądały w sukniach z wyraźnie odciętą talią, którą dodatkowo można podkreślić szerokim paskiem.