Atrakcje Szczyrk – sanktuaria

Szczyrk to malownicza miejscowość położona w Beskidzie Śląskim. Oferuje ona turystom wiele atrakcji zarówno podczas pobytów letnich, poprzez szeroką ofertę szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, w tym nawet tych najlżejszych, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. W zimie natomiast Szczyrk oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę narciarską w postaci bazy noclegowej oraz przygotowanych tras narciarskich. Poza jazdą na nartach, Szczyrk można też zwiedzać. Co zatem warto zobaczyć?

Szczyrk ciekawe miejsca

Jeżeli chodzi o atrakcje Szczyrk oferuje między innymi zmodernizowany deptak nad Żylicą wraz z przygotowaną ścieżką przeznaczoną zarówno do wędrówek pieszych, jak i wycieczek rowerowych. Ścieżka biegnie przez miejscowość wzdłuż jej największych walorów, jakimi są między innymi skocznia Skalite czy Centralny Ośrodek Sportu.

Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku to najstarszy, pochodzący z tysiąc osiemsetnego roku i najbardziej cenny zabytek miejscowości, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Konstrukcja drewniana z późnobarokowym wnętrzem położona jest niezmiernie malowniczo pośród drzew na wzniesieniu położonym w pobliżu drogi do Bielska. Podczas zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na drewniany krucyfiks umieszczony na zewnętrznej ścianie budynku oraz kamienne kropielnice. We wnętrzu uwagę przykuwa drewniana ambona oraz kamienna chrzcielnica.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski znajduje się w północnej części miejscowości, przy szlaku na Klimczok. Położone jest na wysokości ponad sześciuset metrów nad poziomem morza. Wzgórze stało się miejscem kultu religijnego pod koniec dziewiętnastego wieku, kiedy to Matka Boża miała ukazywać się dwunastoletniej Juliannie. Wkrótce potem umieszczono na nim obraz Matki Bożej, a później wzniesiono drewnianą kaplicę. W setną rocznicę objawień kościół został poświęcony i podniesiony do godności sanktuarium. W chwili obecnej w pobliżu kościoła znajduje się dom pielgrzyma z miejscami noclegowymi. Do sanktuarium można dostać się w sposób zmotoryzowany, jak również pieszy poprzez liczne szlaki turystyczne.