Dieta niskokaloryczna – zasady i efekty

dieta niskokaloryczna

Dieta niskokaloryczna to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, który opiera na założeniu, że aby schudnąć, trzeba dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż tego w rzeczywistości potrzebuje. I tak niskokalorycznymi nazywa się diety, w których dzienny bilans kaloryczny nie przekracza 1500 kcal. Poznajmy zasady diety niskokalorycznej oraz efekty, na które możemy liczyć po jej zakończeniu.

Jakie zasady obowiązują na diecie niskokalorycznej?

Instytutu zdrowia Sofra„>Aby dieta niskokaloryczna przyniosła pożądane rezultaty i nie poczyniła szkód w organizmie konieczne jej dostosowanie się do kliku ważnych zasad. I tak zakłada się, że tego typu diety nie powinny jednorazowo trwać dłużej niż 4 tygodnie. Dłuższy okres dostarczania zbyt małej ilości kalorii może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia, a przecież o nie właśnie walczymy idąc na dietę!

Dieta niskokaloryczna zakłada także przyjmowanie 4-5 posiłków dziennie. Idealnie byłoby rozłożyć je w odstępach co około 3 godziny. Dzięki temu nie tylko wyrobimy na przyszłość nawyk regularnego odżywiania, ale także nie będziemy objadać się dwa razy dziennie i zapewnimy sobie dobrą przemianę materii.

Kolejna zasada dotyczy listy produktów dozwolonych i zakazanych. I tu ścisły wykaz tego, co jest dopuszczalne do jedzenia i picia będzie zależny od konkretnego rodzaju diety niskokalorycznej. Jako ogólną zasadę możemy przyjąć, że będziemy spożywać świeże warzywa, chude mięso i nabiał, rośliny strączkowe, zdrowe oleje oraz produkty z pełnego przemiału.

Warto pamiętać, że słodycze i słodkie napoje są na liście zakazanych produktów w diecie niskokalorycznej i kategorycznie musimy ich unikać!

Dieta niskokaloryczna i efekty jej stosowania

Po co te wszystkie kulinarne wyrzeczenia? Aby stracić nadmiar zbędnych kilogramów, poprawić wyniki badań lekarskich, zacząć się na nowo podobać sobie i innym… Zwykle podejmując restrykcyjne diety mamy silną motywację i wysokie oczekiwania.

Twórcy niskokalorycznej diety obiecują utratę 1 kg wagi w każdym tygodniu stosowania diety. W przypadku osób bardzo otyłych efekty mogą być lepsze. Jeśli zaś chcemy schudnąć mądrze i utrzymać osiągnięte rezultaty, nie spieszmy się i dostosujemy do bezpiecznego rytmu minus jeden kilogram tygodniowo.