Domki letniskowe do wynajęcia nad Jeziorem Żywieckim

Pomiędzy Kotliną Żywiecką a Beskidem małym znajduje się niezwykłe miejsce. Zbiornik retencyjny na rzece Sola nie brzmi atrakcyjnie. Ale Jezioro Żywieckie – bo o nim mowa – jak najbardziej tak. Dlaczego warto się tam wybrać i gdzie przenocować? Podpowiemy Ci!

Historia

Zbiornik powstał w 1966 r. w wyniku zbudowania zapory na rzece Sole. Na skutek tego działania zostały zalane cztery wsie: Stary Żywiec, Zadziele, Tresna oraz Zarzecze. Wysiedlono łącznie około 4000 mieszkańców. Zasypano studnie, a domy wysadzono. Następnie wszystko zalano wodą właśnie w 1966 r. Zatopiono wówczas między innymi stary kościół. W 2012 roku na powierzchnię wypłynęło jedynie XIX wieczne tabernakulum…

15 listopada 1978 roku jezioro było świadkiem tragedii. Z 18-metrowego mostu w Wilczym Jarze do wody runęły wówczas dwa autobusy, którymi górnicy jak co dzień podróżowali do pracy. Tym razem nie dotarli… 30 spośród nich zginęło, natomiast 9-ciu udało się uratować. Zdarzenie to zostało upamiętnione na tablicy pamiątkowej znajdującej się przy moście.

Obecnie inwestycja będąca dumą władzy komunistycznej pełni funkcję elektrowni. Ponadto pełni funkcję przeciwpowodziową oraz turystyczną.

Okolice Jeziora Żywieckiego

Dlaczego domki do wynajęcia nad jeziorem Żywieckim to dobry pomysł na wycieczkę? Bo są tańsze niż hotel, a okolica jest bez wątpienia warta uwagi.

Jezioro Żywieckie jest nazywane miejscem, gdzie góry spotykają się z morzem. Dlaczego? Ze względu na jego wielkość i góry odbijające się w tafli wody. Ponadto w tej pięknej okolicy znajduje się szereg atrakcji. Jedną z nich jest pobliskie miasto Żywiec. Można w nim zwiedzić zamek renesansowy, pałac Habsburgów oraz oczywiście słynny browar.

Dla amatorów wędrówek górskich atrakcyjnym punktem wycieczek może być Góra Żar słynąca ze swoich anomalii grawitacyjnych. Odpowiada za nie złudzenie optyczne, wynikające z faktu, że postrzegamy horyzont inaczej, niż jest w rzeczywistości. Niemniej jednak miejsce to nadal stanowi swego rodzaju fenomen.

Domki do wynajęcia nad jeziorem Żywieckim

Jeśli chcesz przenocować nad Zbiornikiem Żywieckim, to ofertą wartą uwagi będą z pewnością Cztery Pory Roku. Ośrodek dysponuje domkami do wynajęcia nad jeziorem, wyposażonymi w aneks kuchenny. W środku ponadto znajdują się 2 sypialnie oraz łazienka.

Dla osób lubiących pływać w okolicy ośrodka znajduje się przystań wodna klubu żeglarskiego Halny. Można w niej wypożyczyć różnego rodzaju sprzęty, tj. żaglówki, jachty kabinowe oraz rowery wodne.

Do dyspozycji szczególnie wymagających gości jest sauna oraz jacuzzi. Ponadto w okolicy obiektu znajdują się lokale gastronomiczne, w których można wyśmienicie zjeść bądź zamówić dostawę.