Jak zorganizować wczasy z dziećmi nad morzem?

Wczasy z dziećmi nad morzem mogą okazać się niezapomnianą przygodą, która pozytywnie wpłynie na zacieśnienie relacji z najmłodszymi, albo istną katorgą, po której rodzice są zmęczeni jeszcze bardziej niż przed urlopem. Czarnego scenariusza da się jednak uniknąć pod warunkiem, że do wyjazdu dobrze się przygotujemy.

Im dłuższa trasa, tym trudniej zająć czymś dzieci

Najbardziej męczącym, wymagającym ogromnych pokładów cierpliwości i kreatywności elementem wczasów z dziećmi nad morzem jest trasa, którą mamy do przejechania. Mieszkańcy północnych regionów kraju są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż rodziny z południa, których od bałtyckich plaż dzieli kilkaset kilometrów.

Jeśli mamy do przejechania długą trasę, warto wyruszyć w nocy. Istnieje bowiem spora szansa na to, że nasi najmłodsi zwyczajnie ją prześpią. Jeśli jednak będą zbyt podekscytowani całą podróżą, mogą czekać nas trudne chwile. W samochodzie dzieci szybko się nudzą i zaczynają marudzić, co może doprowadzić rodziców do szewskiej pasji. Od dorosłych wymaga się jednak opanowania i cierpliwości, a więc warto postarać się o zorganizowanie dzieciom jakiejś zabawy, która zajmie ich uwagę w czasie podróży. W ostateczności, choć nie jest wyjątkowo wychowawcze, możemy dać dziecku do zabawy tablet. Czasami jest to jedyne wyjście, aby uniknąć podjęcia decyzji o natychmiastowym powrocie do domu.

Wczasy z dziećmi nad morzem – wybór lokalizacji

Organizując wczasy z dziećmi nad morzem, ogromne znacznie ma wybór odpowiedniej lokalizacji. Wakacje nad morzem to nie tylko leżenie na plaży i morskie kąpiele, ale także szereg innych atrakcji. Warto wybrać więc takie miejsce, w którym dzieci nie będą się nudzić. Nawet jeśli naszym celem rzeczywiście jest spędzenie całego urlopu na plaży, warto wybrać taką, która oferuje dodatkowe rozrywki dla dzieci w postaci zjeżdżalni lub małego wesołego miasteczka.

Wiele ośrodków turystycznych posiada w swojej ofercie specjalne programy dla dzieci, które zawierają szereg atrakcji. W takich miejscach zazwyczaj pracuje odpowiednio przeszkolony animator, którego zadaniem jest zapewnienie dzieciom rozrywki. Organizuje on wszelkiego rodzaju gry i zabawy, podczas których dzieci poznają nowe środowisko i rówieśników. W tym samych czasie rodzice mogą pozwolić sobie na chwilę tylko dla siebie.

Aby zarówno dzieci, jak i rodzice miło wspominali wspólnie spędzony czas, warto jeszcze przed wyjazdem ustalić z dziećmi pewne zasady. Muszą one być uczulone na to, że nie wolno im oddalać się na plaży od rodziców, ani co gorsza, wchodzić do wody bez ich nadzoru. Rodzice także muszą pamiętać, że nad morzem koniecznością jest, aby pomimo atmosfery relaksu, zachować pełną świadomość i koncentrację.