Kurs spadochronowy AFF

Każdy kto chce fruwać w przestworzach i poczuć się wolny jak ptak, może spełnić swoje marzenia. Jest wiele klubów, które oferują szkolenia spadochronowe dla amatorów.

Co to jest kurs spadochronowy AFF?

Skrót AFF pochodzi z języka angielskiego i oznacza Accelerated Free-Fall, czyli przyśpieszony kurs swobodnego spadania. Obecnie to najnowocześniejsza metoda szkolenia przyszłych spadochroniarzy. Jest całkowicie bezpieczna i gwarantuje szybkie opanowanie podstawowych umiejętności.

Ukończenie kursu spadochronowego kończy się uzyskaniem certyfikatu, który umożliwia samodzielne wykonywanie skoków spadochronowych, ale pod kontrolą doświadczonego instruktora. Wiele osób jednak na tym nie poprzestaje i doskonali swoje umiejętności na kursach wyższego stopnia. Wykonanie 50 skoków daje uprawnienia do całkowicie samodzielnego skakania ze spadochronem. Odpowiedni certyfikat wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Program kursu AFF

Każdy kurs spadochronowy AFF składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna trwa osiem godzin. W tym czasie kursant zapoznaje się z podstawowymi zasadami wolnego opadania, prawidłowymi pozycjami podczas skoku z samolotu, wolnego spadania oraz po otwarciu spadochronu i przy lądowaniu. Ta część obejmuje także zasady bezpieczeństwa, które jest najważniejsze.

Każdy kursant z niecierpliwością oczekuje na część praktyczną, która dostarcza adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. W zależności od szkoły obejmuje ona od 6 do 10 skoków. Pierwsze dwa zawsze odbywają się w towarzystwie dwóch instruktorów, później w zupełności wystarczy asekuracja jednego instruktora. Każdy skok jest nagrywany a po jego zakończeniu jest dokładnie analizowany. Pozwala to na wyeliminowanie ewentualnych błędów.

W systemie AFF skok spadochronowy następuje z wysokości 4000 m. Potem przez ok. 50 sekund trwa swobodne spadanie. Kolejny etap to otwarcie spadochronu i opadanie przez ok. 6 minut zakończone lądowaniem w wyznaczonym miejscu.

W cenę kursu wliczone jest także całkowite wyposażenie skoczka, czyli skafander, uprząż, kask oraz spadochron złożony przez doświadczonych pracowników co zapewnia całkowite bezpieczeństwo.

Skoki spadochronowe to sport dla osób, które lubią nowe wyzwania i chcą się sprawdzić w sportach ekstremalnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.