Co warto wiedzieć o kursach spadochronowych?

W związku z rosnącym zainteresowaniem nietypowymi hobby i oryginalnymi prezentami rośnie też popularność kursów spadochronowych. Coraz więcej osób decyduje się na ich przejście i poszerzenie własnych horyzontów. Skok ze spadochronem to wiele nowych emocji, które można polubić. Co warto wiedzieć o kursach i skokach spadochronowych?

Skok z instruktorem

Kurs spadochronowy zwykle kończy się skokiem… ale nie jest to skok samodzielny. Na taki skok przyjdzie czas dużo później – po odbyciu pierwszych skoków z instruktorem. Dzięki temu cała czynność jest dużo bardziej bezpieczna. Musimy mieć przecież świadomość, że nikt po wysłuchaniu kilku godzin wykładów, nie byłby gotowy do oddania poprawnego skoku.

Tymczasem w tym konkretnym wypadku od poprawności wykonania zadania zależy nie tylko zdrowie, ale życie skoczka. To zbyt poważna sprawa, by podchodzić do niej bez dobrego przygotowania. Stąd właśnie skoki podczas podstawowego kursu są oddawane wraz z instruktorem.

Dużo teorii

Kurs spadochronowy to także (a może nawet przede wszystkim) teoria. Kurs ma część wykładową. Podczas jej trwania omawiane są najczęstsze błędy, możliwe sytuacje kryzysowe oraz sposoby wydostania się z nich.

Na wykładach instruktorzy tłumaczą też sprawy związane z przesuwaniem się mas powietrza, tworzeniem lejów i tym, jak rozpoznać dobre warunki do skoku.

Bardzo często teoria wspierana jest pokazami filmowymi. Dzięki nim łatwiej jest zrozumieć, co instruktor ma na myśli. To także ułatwia kursantom zapamiętanie najważniejszych faktów.

Musi być bezpiecznie

Nie oszukujmy się – skoki spadochronowe nie są bezpiecznym sportem. Nawet doświadczonym skoczkom mogą zdarzyć się błędy, które będą miały straszliwe konsekwencje. Dlatego tak ważne jest pamiętanie o bezpieczeństwie na każdym kroku. Zasad bezpieczeństwa można nauczyć się właśnie na kursie spadochronowym.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim kursantom i instruktorom jest kluczowe i w tej kwestii nie ma mowy o kompromisach. Właśnie z tego powodu na kurs można przyjść bez zbędnego stresu. Bezpieczeństwo jest w rękach odpowiedzialnych za nie ludzi. Ważne jest jednak, by każdy uczestnik kursu pamiętał o dyscyplinie i uważnym słuchaniu prowadzących zajęcia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.