Jak wybrać psa?

„Psy na sprzedaż” to bardzo popularne hasło w wyszukiwarkach i portalach z ogłoszeniami. Pomijając kwestię tego, że warto rozważyć przygarnięcie psa ze schroniska, przed zakupem warto zastanowić się, jaka rasa będzie najlepszym wyborem.

Miejsce zamieszkania

Podstawa to miejsce zamieszkania i wielkość zajmowanego lokalu. Mały pies nie zawsze będzie dobry wyborem do niedużego mieszkania. Na przykład psy myśliwskie – niektóre rasy nie osiągają dużych rozmiarów, ale nie będą dobrze czuły się w niedużej, zamkniętej przestrzeni. Dodatkowo małe mieszkania często znajdują się w dużych miastach, gdzie brakuje terenów pozwalających psom myśliwskim na zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu.Duże psy wymagają sporej przestrzeni. Najlepiej, jeśli posiada się dom z ogrodem. Niektórzy decydują się na zakup ras zaliczanych do dużych lub średnich do małych mieszkań, co niestety często sprawia, że mimo miłości właścicieli, pupil nie jest do końca szczęśliwy.

Czas

Kolejna kwestia to czas, jaki można poświęcić pupilowi. Psy myśliwskie potrzebują dużej aktywności, a więc i sporo uwagi oraz czasu właściciela. Podobnie jak wiele innych ras (psy pasterskie, zaganiające itp.), które potrzebują długich, codziennych spacerów. Małe psy, tak zwane ,,kanapowce”, nie wymagają aż tak długich wędrówek, ale wymagają uwagi, pieszczot i poświęcenia czasu.Pies potrzebuje uwagi i miłości. Zanim wpisze się w wyszukiwarkę ,,psy na sprzedaż” należy przemyśleć, czy można to zapewnić. Jeśli cały dzień spędza się poza domem, lepiej zdecydować się na kanarka lub rybki.

Finanse

Googlując ,,sprzedam psa” zwykle patrzy się głównie na cenę. Warto pamiętać, że każda rasa wymaga innych nakładów finansowych. Psy długowłose lub urocze, puchate kulki często wymagają drogich zabiegów pielęgnacyjnych i preparatów do utrzymania sierści w dobrym stanie.Pieniądze trzeba przeznaczyć również na karmę. Niektóre rasy mają określone wymagania żywieniowe. Dodatkowo nie należy zapominać o oczywistej, a często ignorowanej kwestii – im większy pies, tym więcej je.

Rodzina

Jeśli posiada się dzieci, należy poważnie przemyśleć wybór rasy, zwłaszcza jeśli chce się uczyć pociechy opieki nad pupilem. Niektóre psy mają trudny charakter i nie będą najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Wpisując ,,sprzedam psa” w wyszukiwarkę, bierze się na siebie sporą odpowiedzialność. Pies to żywe stworzenie, które nie jest zabawką, o czym niestety wielu ludzi zapomina.