Optyka różnych zastosowań

Myślistwo to nie tylko pasja, rozrywka i sport. Myślistwo to też pole do użycia i testowania nowych technologii w dziedzinie optyki i strzelectwa. W tym artykule przedstawione zostaną więc najpopularniejsze sprzęty związane z branżą, jaką jest optyka mysliwska. Artykuł wskaże nie tylko poszczególne urządzenia, jakie optyka mysliwska oferuje w sprzedaży, ale też poda ich dokładne parametry techniczne.

Celowniki i lunety

Wyniki kwerend internetowych przeprowadzonych na internetowych forach dla myśliwych stwierdzają, że najpowszechniej używanym przez myśliwych osprzętem optycznym są celowniki i lunety. Pozwalają one bowiem łatwiej oddać celny strzał oraz zwiększyć jego skuteczny zasięg. Na naszym rynku w użyciu jest wiele rodzajów celowników i lunet. Jest to optyka myśliwska zarówno klasyczna niemiecka (firm Zeiss, Leica), jak i austriacka (Svarowski). Coraz więcej na rynku znajdziemy też produktów chińskich, które jednak są zazwyczaj oceniane niżej niż osprzęt zachodnioeuropejski mimo niższej ceny.

Hitem sprzedażowym zdecydowanie były Lunety Zeiss, które stały się średnią półką, były bowiem tańsze od profesjonalnych produktów szwajcarskich czy austriackich, ale znacznie droższe od azjatyckich więc idealnie wypełniły niszę na polskim rynku i są chętnie nabywane przez zawodowych myśliwych. Ich parametry są wyższe niż produktów azjatyckich a nie ustępują produktom droższym. Co do głównych zalet Zeissów wskazują myśliwi duże pole widzenia, dobre powiększenie i wytrzymałość ogólną z odpornością na warunki atmosferyczne na czele.

Dalmierze

Kolejną nowinką techniczną z dziedziny optyka myśliwska są wysokiej klasy dalmierze, których użycie znacznie wspomaga proces polowania. Dalmierz pozwala bowiem zmierzyć dokładną odległość myśliwego od ofiary dzięki czemu da się idealnie dobrać przewyższenie do oddania skutecznego strzału. Popularnymi na rynku dalmierzami są niemieckie Leica oraz amerykańskie Bushnell. Oba z wymienionych chwalone są za daleki zasięg nawet do 4 kilometrów, dobrą konstrukcję i izolację szkła od obudowy oraz odporną i lekką konstrukcję z włókna węglowego.

Dalmierze wspomnianych wcześniej firm mają jeszcze jedną ważną, nie wymienioną wcześniej funkcję. Podczas polowania w górach, przy dużych przewyższeniach nie wystarczają nam zwykłe odległości gdyż nie odpowiadają one zmienionym przewyższeniami skosom stoków. Wspomniane dalmierze rozwiązują ten problem, podając ekwiwalent dystansu w poziomie, co pozwala oddać prawidłowy strzał.