Pierwsza lornetka myśliwska

W podstawowym sprzęcie myśliwego można znaleźć taki gadżet jak lornetka. To dzięki niej można wypatrzeć oraz zidentyfikować cel będąc od niego w znacznej odległości. Bez dobrej lornetki myśliwskiej nie ma możliwości przeprowadzić dobrego polowania.

Pierwsza lornetka myśliwska

Na początku swojej przygody z polowaniami nie trzeba od razu inwestować ogromnych pieniędzy w sprzęt. Żeby zacząć brać udział w polowaniach wystarczy średniej jakości sprzęt, który będzie pomocny i sprawi, że wyprawa będzie czystą przyjemnością. Taka lornetka myśliwska powinna posiadać możliwość przybliżenia około 7 – 12 razy. Jest to odpowiednie powiększenie, które ułatwi wypatrzenie celu bez konieczności posiadania do niej stabilizacji.

Przechowywanie i konserwacja

Lornetki myśliwskie w zestawie posiadają pokrowce, które zapewniają bezpieczeństwo sprzętu podczas transportu. Lornetki tego typu są dodatkowo wzmacniane, co czyni je odpornymi na wilgoć, wstrząsy oraz niewielkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy uderzenia. Zewnętrzne części soczewek należy czyścić specjalnymi materiałami lub delikatnymi detergentami. Nie należy czyścic lornetki pod bieżącą wodą.

Czy opłaca się kupić używaną lornetkę

To wszystko zależy od stanu danej lornetki oraz jej ceny. Lornetki używane, które są w dobrym stanie, czyli nie posiadają żadnych wyraźnych uszkodzeń, czy pęknięć. Przed zakupem używanej lornetki warto ją najpierw przetestować, by mieć absolutną pewność, że nie zawiedzie ona podczas wyprawy na polowanie. Lornetki używane mogą się okazać dobrą opcją dla osób, które szukają odpowiedniego sprzętu dla siebie po niskich kosztach. Minusem takiej lornetki jest to, że może ona nosić ślady używania.

Cechy dobrej lornetki

Dobra lornetka myśliwska jest podstawowym sprzętem, dlatego też musi się cechować niezawodnością, ponieważ czasem ma się jedynie kilka sekund żeby zidentyfikować cel. W dobrej lornetce każda soczewka jest pokryta specjalną powłoką antyrefleksyjną, która znacząco poprawia jakość widzenia. Mniej oczywistym, a koniecznym jest szeroki i wygodny pasek do lornetki, dzięki niemu zawsze jest ona pod ręka i gotowa do użycia w kilka sekund. Różni producenci oferują różne przybliżenia. Optymalne przybliżenie bez konieczności dodatkowej stabilizacji w formie statywu to około 7 – 12 razy.