Rodzaje alkomatów

Alkomat to urządzenie, które służy do sprawdzania stężenia alkoholu we krwi w danym momencie. Procedura polega na mocnym wydmuchaniu powietrza w urządzenie, a następnie po paru sekundach pojawia się wynik. Alkomaty są używane oczywiście najczęściej przez policjantów, ale coraz częściej wiele osób prywatnych posiada to urządzenie. Jest to z pewnością pozytywne zjawisko, ponieważ na drogach nadal bardzo często dochodzi do wypadków, które są spowodowane przez pijanych kierowców. W tym artykule przedstawimy trzy rodzaje alkomatów.

Profesjonalny alkomat – kto go używa?

Profesjonalny alkomat jest najczęściej używany przez policjantów. Chyba każdy kojarzy sytuacje, gdy podczas rutynowej lub celowej kontroli drogówki kierowca musi dmuchnąć w alkomat w celu sprawdzenia jego trzeźwości. Aby w takich sytuacjach wynik był dokładny potrzebny jest profesjonalny alkomat, który się nie pomyli. Niestety mimo częstych kontroli policjantów wiele osób nadal decyduje się na kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jest to niepokojące zjawisko, które powinno pociągać za sobą jeszcze większe konsekwencje niż obecnie, ponieważ wpływa to bezpośrednio na obniżenie poziomu bezpieczeństwa obywateli.

Jednorazowy alkomat – czy warto go kupić?

Sklepy z alkomatami mają w swojej ofercie do wyboru naprawdę dużo urządzeń. Jednym z częściej kupowanych jest jednorazowy alkomat. Jest on dostępny w dobrej cenie i działa bardzo dokładnie. Jego wadą jest oczywiście (jak sama nazwa wskazuje) fakt, że można go użyć tylko raz. Jednak, aby uniknąć sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy w pełni trzeźwi i wsiadamy za kierownicę warto mieć w domu jednorazowy alkomat. Pozwala on dowiedzieć się, czy w danym momencie możemy już prowadzić samochód.

Alkomaty sklep – podręczne urządzenia

Alkomat podręczny to urządzenie, które bada trzeźwość i w przeciwieństwie do jednorazówki można go używać wiele razy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych cenach. Oczywiście decydując się na zakup alkomatu należy pamiętać, aby kupić taki, który będzie precyzyjny oraz łatwy w użytkowaniu. Warto przed kupnem zapoznać się z opiniami innych klientów, aby być pewnym, że kupuje się dobry produkt, który spełni nasze oczekiwania.