Rozmiar płetw do nurkowania – dlaczego jest tak ważny?

Dobra znajomość tego, czym różnią się poszczególne płetwy do nurkowania, ma duże znaczenie w momencie poszukiwania idealnych modeli. Nie jest to jednak jedyna wiedza, jaką warto dysponować. O czym zatem jeszcze warto pamiętać przymierzając się do zakupu płetw, dzięki którym nurkowanie i pływanie stają się łatwiejsze?

Pletwy – przegląd możliwości

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem nie ukrywają, że zarówno rodzaje, jak i parametry płetw bywają oszałamiające. Nie ma mowy o udanym zakupie, jeśli wcześniej nie odpowie się na kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, jakie aktywności są tym, na których zależy nam najbardziej. Na rynku nie brakuje nie tylko klasycznych długich płetw do nurkowania, ale również krótkich i sztywnych płetw treningowych. Oczywiście, osoba zastanawiająca się nad czekającym ją zakupem nie musi, początkowo, posiadać każdego rodzaju płetw. Z czasem może się jednak okazać, że takie rozróżnienie ułatwi zdobywanie nowych umiejętności.Wspomniany podział nie jest zresztą wcale jedynym, z istnienia którego dobrze jest zdawać sobie sprawę. Warto pamiętać także o tym, że płetwy do nurkowania można podzielić na paskowe oraz kaloszowe. Te pierwsze postrzega się zwykle jako rozwiązania dość zaawansowane, nie może być jednak inaczej, skoro zakłada się je na specjalne buty do nurkowania. Te drugie nie są aż tak profesjonalne. Zakłada się je bezpośrednio na bose stopy, inwestycja w nie jawi się zatem jako znacznie bardziej atrakcyjna finansowo.

Rozmiar płetw i jego znaczenie

Jeśli chcemy czerpać pełnię satysfakcji z płetw do nurkowania, musimy pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie ich rozmiaru do naszych potrzeb. Rozmiar płetw wydaje się mieć szczególnie duże znaczenie, gdy mamy do czynienia z płetwami kaloszowymi. Jeśli nie został dobrze dopasowany, szybko zaczyna dostawać się do nich woda, a to znacząco obniża komfort nurkowania. Podczas przymierzania płetw warto ufać intuicji. Pierwsze wrażenie rzadko jest mylące, a modele za luźne lub zbyt ciasne zwykle nie zmieniają się w idealnie dopasowane płetwy. Warto też pamiętać, że płetwy będą noszone na gołych stopach, na takich powinny być więc również mierzone.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DIVEZONE.pl.