Snorkeling – nurkowanie dla każdego

Obserwowanie podwodnego świata to niesamowite przeżycie i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Nurkowanie z rurką, czyli snorkeling to najprostszy sposób na poznanie podwodnego świata. Jak trzeba się do niego przygotować?

Snorkeling – co to jest?

Snorkeling polega na swobodnym unoszeniu się tuż pod powierzchnią wody tak, by móc obserwować rafy koralowe oraz żyjące w nich zwierzęta. W dłuższym przebywaniu pod powierzchnią wody pomaga rurka do nurkowania, która umożliwia oddychanie.

Ważnym elementem wyposażenia nurka jest również maska, dzięki której można podziwiać podwodny świat.

Snorkeling jest najprostszym sposobem nurkowania. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz przygotowania. Mogą go się nauczyć zarówno dorośli, jak i dzieci. Może się okazać, że jest to pierwszy krok do przygody z nurkowaniem.

Sprzęt od snorkelingu

Zaletą snorkelingu jest niewielka ilość sprzętu, który jest niezbędny, by zacząć obserwować podwodny świat.

Na początek niezbędna będzie maska, która umożliwi odpowiednią widoczność. Przymierzając maskę koniecznie trzeba sprawdzić, czy dobrze trzyma się twarzy. Ważny jest również kąt widzenia. Maski dzielą się na jednolite (mają jedną szybę), dzieloną (dwa szkła i okular) oraz panoramiczne, które zapewniają najszerszy obraz.

Rurka do nurkowania powinna mieć około 35 cm długości. Średnica to około 2 cm. Wbrew pozorom dłuższa fajka wcale nie jest wygodniejsza. Rurka do nurkowania, która jest zbyt długa powoduje, że w trakcie oddychania powstają opory powietrza. Zmniejsza to komfort nurkowania.

Płetwy pomagają w krótkim czasie przemieszczać się na duże odległości. Dla początkujących lepsze są płetwy paskowe, które ubieramy na buty do nurkowania.

Oddychanie przez rurkę do nurkowania – czy to jest trudne?

Rurka do nurkowania z jednej strony zakończona jest ustnikiem, z drugiej zaworem, który ułatwia pozbycie się wody.

Maska zakrywa oczy i usta. Chcąc się przyzwyczaić do oddychania w masce warto na powierzchni nałożyć maskę i przez kilka chwil oddychać głęboko ustami. Dzięki temu nurek uświadomi sobie, że nie może używać nosa.

Kolejnym krokiem jest włożenie do ust fajki do nurkowania. Silikonowa osłonka powinna dotykać dziąseł. Usta obejmują początek rurki. Bardzo ważne jest, by nie zaciskać zębów w trakcie nurkowania, gdyż szybko można uszkodzić fajkę.

Rurki do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.