Dlaczego warto spożywać dziurawiec?

Olejki eteryczne zawarte w dziurawcu to bogactwo składników, które wykazują lecznicze właściwości. Wiele osób pozbyło się uporczywych dolegliwości dzięki zaparzaniu dziurawca pospolitego. Roślina ta od wielu pokoleń radzi sobie z wieloma schorzeniami. Dziurawiec pospolity potrafi zdziałać cuda, dlatego warto poznać tę ciekawą roślinę.

Dziurawiec kiedy zbierać i jak stosować?

Dziurawiec to roślina występująca na całym świecie. Posiada ponad pięćset gatunków w swojej rodzinie. W Polsce łatwo ją znaleźć chociażby na polanach leśnych i łąkach.Liście dziurawca posiadają charakterystyczne magazyny olejków eterycznych na liściach. Liście te ustawione pod światło wydają się dziurawe. Stąd dziurawiec zawdzięcza swoją nazwę. Dziurawiec pospolity zbiera się, gdy zakwitnie. Kwitnienie dziurawca rozpoczyna się zazwyczaj w połowie czerwca, a kończy w lipcu. Odpowiednio zerwane pędy z pąkami i kwiatami pozwalają roślinie zakwitnąć ponownie w sierpniu. Dziurawiec daje więc dużo swojego dobra w jednym roku.

Dziurawiec zastosowanie i wpływ na organizm

Dziurawiec leczy i łagodzi wiele schorzeń. Jego właściwości znane są na całym świecie. Wiele osób zawdzięcza tej roślinie powrót do pełni zdrowia.Pospolity dziurawiec to lek na układ pokarmowy. Chroni cały układ trawienny, pobudza wydzielanie soków trawiennych, wzmacnia wątrobę i trzustkę.Nie tylko układ pokarmowy jest chroniony przez związki zawarte w dziurawcu. Dziurawiec łagodzi nerwy. W sytuacjach stresowych przywraca stan spokoju i korzystnie wpływa na koncentrację i procesy pamięciowe.Wiele osób uważa, że przemywanie skóry naparem z dziurawca łagodzi stany zapalne, pomaga ustabilizować wydzielanie łoju i skutecznie czyści zapchane pory skóry.

Czy warto korzystać z dziurawca pospolitego?

Dziurawiec nie jest znany od niedawna. Już dziesiątki lat temu udowodniono jego cenne składniki, które leczą i łagodzą wiele dolegliwości.Warto korzystać z naturalnych ziół i czerpać dobro z roślin. Nie zawsze syntetyczne leki muszą być lepsze. Często farmaceutyki podrażniają organizm, co nie ma miejsca przy stosowaniu roślin leczniczych.W dziurawcu pospolitym ukrywa się wiele naturalnych substancji, które mogą zdziałać cuda przy regularnym stosowaniu.