Jak urozmaicić dietę psa?

Nie od dzisiaj wiadomo, że mało urozmaicona i jednostajna dieta może skutkować różnymi niedoborami w organizmie psa. Mało kto wie, że istnieje długa lista bezpiecznych pokarmów, pozwalających wzbogacić dietę czworonoga oraz urozmaicić jego posiłki. Jakie pokarmy mogą być poddawane psu, a których należy bezwzględnie unikać? Oto lista!

Uwaga na produkty toksyczne!

Rozszerzając listę produktów, które je pies należy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że pies nie może jeść wszystkiego tego, co je człowiek, istnieją pokarmy przeznaczone dla człowieka, które będą dla czworonoga po prostu toksyczne. Choć nie oznacza to, że każdy pies zatruje się natychmiast po ich zjedzeniu, niemniej jednak ich serwowanie spowoduje, prędzej czy później, problemy ze zdrowiem zwierzęcia. Na czarnej liście znajdą się zatem: – czekolada, – kawa (substancją szkodliwą dla psa w kawie jest kofeina), – herbata, – kakao, – cebula, szczypiorek, por, – winogrona, – cukier i wszelkie słodycze, – orzechy włoskie, – orzechy makadamia, – pestki i nasiona z owoców, – drożdże, – ziemniaki, – ksylitol, – rodzynki – pomidory.

Chcąc zapewnić psu zdrowie na długi czas powyższych produktów należy bezwzględnie unikać.

Zdrowe przekąski dla psa

Ważnym składnikiem diety psa jest błonnik, można go dostarczyć częstując czworonoga marchewkami, jabłkami (bez nasion), gruszkami (bez nasion) lub selerem czy papryką. Produkty te będą bezpieczne nawet na surowo. Wymienione owoce i warzywa można także podawać po ugotowaniu. Wysoką wartość odżywczą posiada wątróbka, która nie tylko dostarcza duże ilości białka, ale także uzupełnia dietę psa w niezbędną dla niego taurynę. Wątróbkę można podawać w postaci upieczonych w piekarniku chrupiących pasków, które z pewnością staną się chętnie zjadanym w przez psa smakołykiem. Innymi dobrymi źródłami białka w diecie psiaków będą: mięso z kurczaka, indyka lub wołowe.

Karma dla psów podstawą diety

Należy pamiętać, że nawet najlepsze smakołyki i przysmaki podawane w nadmiernej ilości będą szkodliwe dla czworonożnego pupila. Zbyt duża ilość kalorii w diecie psa prowadzi do otyłości i szeregu innych problemów zdrowotnych z nią związanych. Dlatego też ważne jest aby wszelkie nagrody, smaczki i inne smakołyki stanowiły jedynie dodatek do zbilansowanej diety opartej na dobrej jakości karmie dla psów .