Włoskie wakacje – co robić uczestnicząc w stłuczce?

Wyjeżdżając za granicę zwykle nie zakładamy, że będziemy uczestniczyć w wypadku samochodowym, stłuczce lub innym zdarzeniu drogowym. Niestety, nie jest to wcale zjawisko rzadkie. Planując wakacje we Włoszech warto więc zainteresować się nie tylko przepisami lokalnego prawa drogowego, ale również – pomocą prawnika mówiącego po polsku.

Wypadek samochodowy we Włoszech – czy jest się czego bać?

Wypadek samochodowy sam w sobie jest stresujący. Gdy ma miejsce we Włoszech, poziom adrenaliny rośnie jednak dodatkowo. Mamy świadomość tego, że nasza znajomość języka włoskiego ogranicza się do kilku zwrotów grzecznościowych. W zachowaniu spokoju nie pomaga też temperament samych Włochów, często dość głośnych i żywo gestykulujących, sprawiających wrażenie osób dramatyzujących i niepotrzebnie powiększających rangę zdarzenia.Same przepisy prawa drogowego nie należą do znacząco różniących się od tych, jakie obowiązują w Polsce. Jeśli więc przydarzy się nam Stłuczka we Włoszech musimy – podobnie jak w Polsce – spisać odpowiedni protokół podając dane ubezpieczyciela i opisując możliwie jak najdokładniej, jak do niej doszło. Możemy też wezwać policję. Szanse na to, że lokalny policjant będzie mówił po polsku nie są, oczywiście, duże. Młodzi funkcjonariusze pracujący w pobliżu miejscowości turystycznych nie mają jednak zwykle problemu z komunikowaniem się po angielsku.

Na ratunek – polski adwokat

Uczestnicząc w wypadku samochodowym we Włoszech warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście chcemy sami dbać o dopełnienie różnych formalności. W sytuacji silnego stresu można przecież mieć problem nawet z płynną komunikacją po angielsku i to pomimo tego, że język ten jest dobrze opanowany. Warto więc zastanowić się i nad tym, czy nie skorzystać z pomocy jednej z polskich kancelarii adwokackich we Włoszech. Liczba takich podmiotów nie jest wcale mała. Nie jest to jednak zaskoczeniem, bo całkiem spora jest też włoska polonia. I choć polscy prawnicy we Włoszech wspierają przede wszystkim tych naszych rodaków, którzy mieszkają w tym kraju przez pewien czas, ich znajomość prawa drogowego i ubezpieczeń powala na niesienie skutecznej pomocy turystom. Jest to zresztą pomoc w pełni profesjonalna, kierowana nie tylko do właścicieli samochodów osobowych, ale i do kierowców ciężarówek. Obejmuje ona nie tylko samą opiekę prawną, gdy wydarzy się wypadek we Włoszech, ale i wsparcie w trudnych godzinach zaraz po wypadku. Te przydaje się, gdy należy udać się do szpitala lub znaleźć szybko dodatkowy nocleg albo auto zastępcze, aby móc kontynuować podróż.