Jak zorganizować transport gości na weselu

Od lat przyjęło się, że goście weselni mają zapewniony transport po całonocnej zabawie. Sporym problemem logistycznym jest zorganizowanie powrotu gości, którzy przyjechali z daleka. Możliwe są dwie opcje: wynajem busa z kierowcą lub zapewnienie noclegu w hotelu.

Zalety wynajmu busa z kierowcą dla weselnych gości

Goście, którzy muszą przyjechać na wesele z daleka, czasem z tego powodu odmawiają. Jeśli podczas wręczania zaproszenia zostaną poinformowani, że para młoda pokrywa także koszty wynajmu busa z kierowcą, chętniej pojawią się na weselu. Nie będą musieli denerwować się trasą, bo doświadczony kierowca dowiezie ich w miejsce docelowe.

Co do zasady para młoda wynajmuje również kierowców, którzy będą odwozić wszystkich zainteresowanych gości z wesela. Najczęściej decydują się na kilku kierowców z tradycyjnymi samochodami osobowymi.

W sytuacji, gdy wzięli na Wynajem busa z kierowcą, więcej osób może wracać do domu jednocześnie. Jednak nie zawsze zbierze się grupa, więc bus musi jeździć wiele razy, a przejazd jest droższy niż autem osobowym.

Hotel dla gości zamiast odwozu

W przypadku gdy wesele trwa dwa dni, gościom dojeżdżającym z daleka trzeba zapewnić nocleg. Przyjęło się, że koszt noclegu pokrywa organizator wesela, a nie goście.

Jeśli jednak wesele jest jednodniowe, wynajem busa z kierowcą będzie tańszy niż nocleg najczęściej ze śniadaniem dla większej grupy osób. Nie zawsze przy sali weselnej znajdują się także pokoje, w których można ulokować przybyłych na wesele.

Zapraszając gości, warto delikatnie im powiedzieć, że mają zapewniony transport z wesela. Ważne jest jednak, by kierowca nie musiał wyjeżdżać w trasę kilka razy, bo może to być fizycznie niemożliwe.

Z jakim wyprzedzeniem szukać busa na wynajem?

Wiele zależy od tego, czy wesele organizowane jest w tzw. sezonie, czy np. zimą, gdy uroczystości tego typu jest mniej. Najlepiej poszukać ofert wynajmu busa z kierowcą minimum 6-7 miesięcy przed weselem.

W umowie warto zaznaczyć, by kierowca był dyspozycyjny przez cały czas a nie dopiero wieczorem. Zdarza się, że starsi goście opuszczają wesele tuż po pierwszej kolacji.